HBO-ICT
ICT is meer dan programmeren
Verhaal'Met AI maakte ik een oplossing die mijn stagebedrijf veel tijd bespaart'

Malik ontwikkelde met AI een slimme oplossing die Vialis veel tijd bespaart.
Tweedejaarsstudent HBO-ICT Malik Qasem (20) wist al snel dat hij informatietechnologie interessant vond, maar zag zichzelf niet de hele dag programmeren. Daarom koos hij voor HBO-ICT, waar hij ontdekte dat de combinatie van business en IT goed bij hem past. Tijdens zijn stage bij Vialis ontwikkelde hij een slimme softwareoplossing die het bedrijf inmiddels test én die hem waarschijnlijk een bijbaan oplevert.
Malik was altijd al goed in wiskunde, maar wist ook dat hij later meer wilde doen dan alleen met cijfers bezig zijn. Tijdens een open dag van de HvA maakte hij kennis met HBO-ICT. Vooral de combinatie van IT en business vond hij interessant. “Ik wilde niet alleen programmeren, maar ook begrijpen hoe organisaties werken en hoe je met IT processen kunt verbeteren. Bovendien werk je veel samen met klanten en collega’s. Dat sprak me meteen aan."
Snel onder de knie
Op 24 juni rondde Malik zijn stage af bij Vialis. Dit bedrijf ontwikkelt en beheert de slimme techniek die ervoor zorgt dat het verkeer in Nederland veilig en soepel kan doorstromen. Denk aan verkeerslichten, bruggen, tunnels, sluizen en systemen die het verkeer op de weg en het spoor aansturen. "Mijn oom werkt bij Vialis en raadde het bedrijf aan. Zo kwam ik terecht in het datamanagementteam. Vialis werkt met Linked Data, een manier om verschillende databronnen met elkaar te verbinden. Daarom moest ik eerst een programmeertaal leren: RDF. Die had ik snel onder de knie. Daarna mocht ik meewerken aan de input sheets: Excel-bestanden die Vialis van Rijkswaterstaat ontvangt. Die bevatten enorme hoeveelheden informatie die eerst gecontroleerd en gecorrigeerd moet worden, waarna de data van Vialis aan die van Rijkswaterstaat wordt gekoppeld."
Tijdbesparende oplossing
Voor zijn stageonderzoek analyseerde Malik welke processen bij Vialis verbeterd konden worden. "Het maken van informatiemodellen kostte veel tijd. Alles moest handmatig worden ingevoerd, waardoor er ook regelmatig fouten ontstonden. Ik heb onderzocht hoe dat slimmer kon. Na interviews, marktonderzoek en analyses bleek dat bestaande software niet goed aansloot bij wat Vialis nodig had. Daarom heb ik samen met mijn stagebegeleider Sander van Ruijven een oplossing ontwikkeld. Ik heb met behulp van generatieve AI een bibliotheek gemaakt waarin alle informatie al beschikbaar is. Medewerkers hoeven die niet meer handmatig in te typen, maar kunnen de juiste onderdelen selecteren. De software zet die vervolgens automatisch om in een overzichtelijke visualisatie. Daardoor gaat het proces veel sneller, is de kans op fouten veel kleiner en ziet het eindresultaat er altijd netjes en consistent uit. De tool levert nu al een tijdbesparing van 61 procent op. Ik heb dit ook aan de afdeling HR gepresenteerd en ze waren er heel erg blij mee. Inmiddels testen medewerkers van Vialis de software. Ik heb ook een stageopvolger geregeld die het programma de komende tijd verder gaat optimaliseren totdat het een echt product is.”

Blijvend iets toevoegen
Mooi nieuws is dat Malik na zijn stage waarschijnlijk parttime bij Vialis blijft werken. "Na mijn presentatie hoorde ik van mijn stagebegeleider dat ze erg tevreden zijn over mijn professionele ontwikkeling, mijn werk en mijn manier van samenwerken. Ze denken dat ik ook na mijn stage nog iets kan toevoegen aan het bedrijf. Dat vind ik natuurlijk ontzettend mooi. Waarschijnlijk ga ik straks drie dagen per week als data-analist aan de slag. Ik heb inmiddels een eerste gesprek gehad en in augustus volgt een tweede gesprek. Hopelijk kan ik dan mijn bijbaan op Schiphol inruilen voor een bijbaan die perfect aansluit op mijn studie."
Op meerdere vlakken gegroeid
De positieve feedback en zelfs een baanaanbod zijn natuurlijk een mooie bevestiging van zijn kunnen. Vindt Malik zelf ook dat hij de afgelopen tijd is gegroeid? “Ik ben er op meerdere vlakken op vooruitgegaan. Vooral in mijn manier van denken. Hoe begin je aan een opdracht, wat zijn de stappen, en wat doe je als je vastloopt? Als ik naar mezelf kijk twee jaar terug, dan denk ik niet dat ik deze stage zo goed had kunnen doen. Daarnaast heb ik op het gebied van planning en het omgaan met stress de meeste vooruitgang geboekt. Op de middelbare school wist ik niet eens hoe ik een toetsweek moest plannen. Projectmatig werken ligt me heel goed. Zo gaat het straks in mijn werk ook: je rondt een project af en gaat daarna weer door met het volgende.”
Logica is de basis
Voor jongeren met studiekeuzetwijfels heeft Malik een simpel advies. "Twijfelen is helemaal niet erg. Juist daardoor kom je vaak tot de juiste keuze. Vraag jezelf af: ben ik goed in logisch denken? Is het antwoord ja, dan denk ik dat je HBO-ICT echt leuk gaat vinden. Logica is hier de basis van alles."