You and AI: Designing AI-Equipped Jobs in Finance

De komst van AI verandert werk ingrijpend. Niet hele functies verdwijnen, maar taken verschuiven: sommige zijn beter geschikt voor technologie, andere vragen juist om menselijk inzicht. Dit roept een fundamentele maatschappelijke uitdaging op: hoe bepalen we welke taken het beste door mensen kunnen worden uitgevoerd en welke door AI?
Achtergrond project
De keuzes die nu worden gemaakt, zijn vaak nog onbewust of technologie-gedreven, met weinig oog voor de kwaliteit van werk. Voor organisaties en medewerkers is het daarom de vraag hoe zij bewuste keuzes kunnen maken, zodat werk niet verschraalt maar juist rijker en betekenisvoller wordt.
De HvA onderzoekt samen met Hogeschool Saxion en de Technische Universiteit Eindhoven hoe de verdeling tussen mens en technologie bewust en mensgericht kan plaatsvinden. Het onderzoeksproject You and AI ontwikkelt een methode waarmee medewerkers – te beginnen bij Internal Auditors – zelf invloed krijgen op welke taken door AI en welke door mensen worden uitgevoerd. Het doel is bij te dragen aan goed werk: werk dat prestaties verbetert, duurzaam is voor het welzijn van medewerkers en betekenisvol blijft.
Methode
Dit onderzoek wordt uitgevoerd in samenwerking met de praktijk, waaronder het Instituut van Internal Auditors Nederland. Samen met Internal Auditors, AI- en HR-experts, studenten en opleiders ontwikkelen we via co-creatie een methode en evaluatietool voor bewuste en betere keuzes. Hierbij combineren we inzichten uit organisatiepsychologie, HR, werkontwerp, ethiek en AI met de praktijkervaring van professionals. De methode en evaluatietool worden vervolgens via pilots en workshops met professionals getest, verbeterd en verfijnd.
Resultaten
Na twee jaar wordt een praktisch toepasbare en wetenschappelijk geteste aanpak opgeleverd met concrete handvatten – zoals een workshopgids en evaluatietool – waarmee Internal Auditors AI verantwoord kunnen inzetten en werk toekomstbestendig vormgeven. Zo kunnen finance professionals betere keuzes maken in de taakverdeling tussen mens en technologie. Wetenschappelijk draagt het project bij aan inzichten in mensgerichte technologie-implementatie.
Meedoen?
Ben jij Internal Auditor, HR-professional of opleider en werk je met de implementatie van AI? We gaan graag in gesprek met professionals en partners die willen meedenken, ervaringen willen delen of geïnteresseerd zijn in samenwerking rondom dit thema. Neem contact op met projectleider Hannah Berkers (HvA) via h.a.berkers@hva.nl om meer te horen over het project You and AI of om de mogelijkheden voor toekomstige samenwerking te verkennen.
Projectleider
Dr. Hannah Berkers (HvA; Corporate Governance & Leadership)
Onderzoekers
- Dr. Milan Wolffgramm (Saxion; Employability Transition)
- Dr. Gert de Jong (HvA; Corporate Governance & Leadership)
- Dr. Kees van Montfoort (HvA; Corporate Governance & Leadership en Centre for Applied AI)
- Prof. Dr. Pascale Le Blanc (TU/e; Human Performance Management)
Financiering
- NWO innovatieve projecten in routes
- Onderdeel van Route: Value creation through responsible AI and Big Data