Logo Hogeschool van Amsterdam - Link naar startpaginaLogo Hogeschool van Amsterdam - Link naar startpagina

JUST ART

Project
-
JUST ART

Het Centre for Economic Transformation (CET) maakt deel uit van een groot consortium om kunst in het centrum van klimaatrechtvaardigheid te plaatsen, van Aruba tot de Waddeneilanden. Nu de gevolgen van klimaatverandering steeds sneller voelbaar zijn, wordt ook duidelijk dat degenen die het minst verantwoordelijk zijn voor de crisis, het hardst worden getroffen. JUST ART brengt kunstenaars, onderzoekers en gemeenschappen in het Koninkrijk der Nederlanden samen om deze onrechtvaardigheid aan te pakken en te werken aan een meer rechtvaardige toekomst.

Als we echt richting willen geven aan een eerlijke en duurzame economie dan hebben we nieuwe invalshoeken en nieuwe perspectieven nodig. Ik zie uit naar de samenwerking met kunstenaars en ondernemers uit ons netwerk Regeneratieve Praktijken. Een combinatie die nieuw is voor de meesten, maar hopelijk leidt tot meer impact op het gebied van regeneratieve mode, voedsel en woonruimte.
gw---floor-timmerman.jpeg

Floor Timmerman

projectleider

Achtergrond project

JUST ART (Creating Common grounds for Climate Justice Through Artistic Research) staat onder leiding van Prof. Dr. Ann-Sophie Lehmann, Rijksuniversiteit Groningen. Hogescholen en universiteiten werken samen met kunstenaars en maatschappelijke partners om gemarginaliseerde stemmen te versterken en nieuwe strategieën te ontwikkelen voor meer rechtvaardige vormen van klimaatactie.  

CET is samen met de Vrije Universiteit projectleider van het thema JUST PRODUCTION. We richten ons op het versterken van regeneratieve praktijken van ondernemers. Dit zijn activiteiten die met name gericht zijn op het versterken van ecologische en sociale systemen. Met kunstonderzoek verkennen we oplossingen voor de uitdagingen waar ondernemers mee te maken krijgen die op een regeneratieve manier life-sustaining goods, zoals voedsel, kleding en woonruimte, produceren. 

Doel project

Via kunstonderzoek en co-creatie met ondernemers ontwikkelen we oplossingen voor regeneratieve productie. Het doel is om niet alleen economische, maar ook sociale en ecologische waarde te creëren én deze transparant te maken voor de samenleving.  

Methode

Het project JUST ART gebruikt de Creating Common Grounds-methode om de klimaatcrisis aan te pakken. Via artistiek onderzoek en veldwerk werken kunstenaars, burgers en ondernemers intensief samen in co-creatie. 

De aanpak is drievoudig: we leggen onzichtbare problemen bloot, verbeelden een rechtvaardige toekomst en ontwerpen samen concrete oplossingen. Zo verbinden we lokale kennis met creativiteit om tot eerlijke, gedeelde perspectieven te komen voor iedereen die door klimaatverandering wordt geraakt.

Verwachte resultaten

Binnen JUST PRODUCTION levert co-creatie met ondernemers concrete regeneratieve bedrijfsmodellen en transparante ketens op voor voedsel, kleding en huizen. Dit resulteert in: 

  • een toolbox voor ondernemers,  
  • nieuwe onderwijsmodules voor hoger onderwijs 
  • artistieke tentoonstellingen (o.a. Rijksmuseum, Framer Framed).  

Zo maken we economische, sociale en ecologische waarde zichtbaar en direct toepasbaar voor de praktijk. 

Maatschappelijke relevantie

JUST ART overbrugt de kloof tussen bewustzijn en actie. We willen werken aan beschikbaarheid van eerlijke en duurzame life-sustaining goods voor iedereen. Niet alleen zoals nu voor de mensen die de hoogte kosten kunnen dragen. Zo maken we eerlijke economische keuzes toegankelijk en verminderen we polarisatie. 

Link met het onderwijs

Binnen JUST PRODUCTION doen we praktijkgericht onderzoek via co-creatie met ondernemers en het netwerk Regeneratieve Praktijke. Dit levert concrete regeneratieve bedrijfsmodellen en een toolbox voor ondernemers op. De inzichten vertalen we direct naar het onderwijs: we ontwikkelen vijf nieuwe lesmodules voor HBO en WO economieopleidingen. We verbinden artistiek onderzoek en economische theorie om (toekomstige) professionals op te leiden in regeneratieve productie voor een eerlijke en duurzame economie.  

Onderzoeksteam HvA

Externe partners & stakeholders

  • Katja Kwastek en Kyveli Mavrokordopoulou, Vrije Universiteit Amsterdam