Effect sportprojecten sociale cohesie op ontwikkeling verenigingen
Project
Uit onderzoek van het Sociaal Planbureau blijkt dat de sociale cohesie in Nederland onder druk staat. Verschillen tussen mensen nemen toe. Sport kan helpen, want sport verbindt. Toch is het onduidelijk wat sportprojecten betekenen voor de ontwikkeling van sportverenigingen. In opdracht van het Nationaal Fonds voor de Sport onderzoekt het projectteam dit effect.
Sport zorgt ervoor dat mensen zich meer verbonden voelen, op en naast het veld. Met dit onderzoek bekijken we hoe sportprojecten gericht op sociale cohesie, de ontwikkeling van verenigingen zelf beïnvloeden.

Guus Heijnen
Onderzoeker
Doel
Een aantal sportverenigingen organiseerde sportprojecten om de sociale cohesie onder deelnemers te bevorderen. Waterpolovereniging ZVL 1886 organiseerde bijvoorbeeld de Zomer Waterpolo Weken en voetbalvereniging WVV Wageningen heeft een team voor asielzoekers opgezet. Zij deden dit met financiële ondersteuning van het Nationaal Fonds voor de Sport. Dit onderzoek laat zien in hoeverre deze sportprojecten ook positieve effecten hebben op de ontwikkeling van sportverenigingen.
Methode
Onderzoekers voeren deskresearch uit om een definitie van sociale cohesie te definiëren. Daarna voeren zij semigestructureerde interviews met de voorzitters, trainers en projectleiders die verantwoordelijk zijn voor de organisatie van de sportprojecten.
Verwachte resultaten
Het onderzoek resulteert in een onderzoeksrapport met resultaten, conclusies en lessen. Het projectteam publiceert dit rapport en de bijbehorende presentatie samen met het Nationaal Fonds voor de Sport.
Maatschappelijke impact
Organisaties en verenigingen krijgen inzicht in de voordelen van sportprojecten op hun eigen ontwikkeling. Dit verlaagt de drempel om nieuwe sportprojecten te starten die sociale cohesie versterken.
Bijdrage onderwijs en onderzoek
Onderzoekers ontwikkelen nieuwe kennis over de positieve neveneffecten van sportprojecten. Sportmanagementopleidingen gebruiken deze inzichten in hun onderwijs. Zo leren studenten dat sportprojecten waarde hebben voor deelnemers én andere betrokkenen.
Projectteam
- Sven Roest
- Guus Heijnen
- Martin Breedijk
Subsidieverstrekker
- Nationaal Fonds voor de Sport
Lectoraat Sport Management & Sport Business
Dit project valt onder het lectoraat Sport Management & Sport Business. Meer weten?