Logo Hogeschool van Amsterdam - Link naar startpaginaLogo Hogeschool van Amsterdam - Link naar startpagina

Hitte in de Stad symposium 2026: Koele oplossingen voor de gezonde stad

Nieuws
hitte in de stad

Steden krijgen door klimaatverandering steeds vaker en langer te maken met hoge temperaturen. Hierdoor lopen mensen meer risico op hittestress: ze ervaren dan lichamelijke en mentale klachten door oververhitting. Hoe zorgen we ervoor dat steden voorbereid zijn op extreme hitte en klimaatbestendig worden ingericht, zodat we in samen wonen, werken en ondernemen in gezonde groene steden nu en in de toekomst? Op 16 juni organiseerde Centre of Expertise City Net Zero voor de vierde keer het symposium Hitte in de Stad, om deze vraag te beantwoorden.

mensen komen buiten samen onder de boom

Er werden veel inspirerende voorbeelden gedeeld uit de praktijk en inzichten vanuit recent onderzoek. Er lag dit jaar een sterke focus op gezondheidsaspecten en vergroening ontbrak uiteraard ook niet bij deze editie. Naast het vergaren van kennis bood dit symposium ook gelegenheid tot netwerken, gezien vele spelers uit het veld samen kwamen. Dit jaar mochten wij 145 professionals verbonden aan deze thematiek verwelkomen!

Naast presentaties van HvA-onderzoekers waren er dit jaar ook bijdragen vanuit het KNMI, Natuur en Milieu, Gemeente Amsterdam, GGD, de Alliantie, Nieman groep, Yuverta, Stichting CAS, het RIVM en de VU. 

De belangrijkste inzichten van de dag:

  1. Koele woningen nu, straks en in het klimaat van de toekomst. Waar gerenoveerd wordt en nieuwe woningen in de maak zijn, moeten we gelijktijdig nadenken over energieverbruik en hitte. Betere isolatie houdt bijvoorbeeld niet alleen de kou buiten, maar ook de warmte vast. Zonwering en ventilatie zijn cruciaal.
  2. Groen is cruciaal om onze steden te koelen en een veelzijdige bron van schaduw die ook nog eens bijdraagt aan o.a. de biodiversiteit en het welzijn van de bewoners.

Een speciale plek in het programma kreeg het manifest 'Groene ruimte, koele steden' van Natuur & Milieu dat werd gelanceerd werd tijdens het symposium. Dit is niet onopgemerkt gebleven! Er is bijzonder veel media aandacht aan dit manifest gegeven, onder meer door de NOS (opent in nieuw venster), RTL-nieuws en Hart van Nederland. Ook leidde dit direct tot het indienen en later aannemen van een motie in de Tweede Kamer. De Jeroen Kluck (lector Klimaatbestendige Stad) en Jonne Klaver (programmamaker Klimaatbestendige Stad van City Net Zero) schreven mee aan het manifest en de Hogeschool van Amsterdam is één van de ondertekenaars. 

Onderteken hier (opent in nieuw venster)de petitie die het manifest ondersteunt en breng ons dichter bij de 30.000 handtekeningen die we onszelf als doel hebben gesteld.

Kon je niet bij het symposium zijn maar ben je wel benieuwd naar de besproken onderwerpen? Geen probleem, we kunnen de presentaties met je delen. Stuur bij interesse een e-mail naar [email protected].

Dank aan alle deelnemers voor de interessante reacties en discussies die ontstonden. Dit helpt ons om de focus te houden op de belangrijke vragen en ons hitteonderzoek te programmeren. We kijken uit naar volgend jaar waar we voor de vijfde keer met de hele community samen zullen komen, en blijven in de tussentijd ons onverminderd inzetten voor het vergaren én delen van de laatste kennis rondom Hitte in de Stad.

collage hitte in de stad foto's: presentaties en netwerken

Centre of Expertise City Net Zero

Het Centre of Expertise City Net Zero zet zich iedere dag in voor een groenblauwe metropoolregio Amsterdam zonder afval, uitstoot of klimaatstress. Als netwerkorganisatie, voortkomend uit de Hogeschool van Amsterdam (HvA), zijn wij de innovatiemotor op het thema klimaat, met een speciale focus op drie thema’s: zero waste, zero emissions en zero impact of climate extremes.