Logo Hogeschool van Amsterdam – link naar startpaginaLogo Hogeschool van Amsterdam – link naar startpagina
Expositie

Materialen als levend proces - Biomaterials Studio, Sam Edens

Ontwerpen met mycelium nodigt uit tot een andere manier van kijken naar materiaal: niet als grondstof, maar als levend proces. In het onderzoek en onderwijs van de Biomaterials studio spelen materiaalsamples hierin een belangrijke pedagogische rol — ze maken biologische en technische processen tastbaar en wekken nieuwsgierigheid op. Deze twee samples van mycelium laten zien hoe groei, vorm en textuur samenkomen. Door deze samples te bekijken, aan te raken en te bespreken, worden experiment, reflectie en materiaalverbeelding direct gestimuleerd.

Hoe maak je plastic uit zeewier? Kun je materialen laten groeien in plaats van produceren? En hoe verf je eigenlijk met bacteriën? In de Biomaterials Studio van de Hogeschool van Amsterdam ontdekken studenten, docenten en onderzoekers de antwoorden op dit soort vragen door te experimenteren met biobased en levende materialen. De studio is een multidisciplinair biolab en biofabrication-werkplaats waar biodesign, microbiologie, technologie en materiaalkunde samenkomen om nieuwe, duurzame materiaaltoepassingen te ontwikkelen.

De Biomaterials Studio is een creatieve experimenteeromgeving waar je niet alleen ontwerpt vóór de toekomst, maar ook mét levende systemen werkt. Hier leren studenten, onderzoekers en docenten hoe ze zelf biomaterialen kunnen kweken, natuurlijke polymeren kunnen onderzoeken en nieuwe manieren van maken kunnen verkennen. Van het ontwerpen van interacties met slijmzwammen tot het ontwikkelen van circulaire materiaalconcepten: de studio stimuleert hands-on leren, kritisch materiaalonderzoek en ontwerpend experimenteren. Studenten doen praktische ervaring op met biofabrication en ML-1 labtechnieken en ontwikkelen tegelijkertijd een ecologische manier van denken over ontwerp en productie.

De studio bouwt voort op de FDMCI learning community Research Through Design & Critical Making (2020–2021), een initiatief van AMFI, CMD en de onderzoeksgroepen Visual Methodologies en Civic Interaction Design. Vanuit deze samenwerking ontstond de behoefte aan een plek waar het opkomende vakgebied biodesign in de praktijk onderzocht kon worden. Vandaag de dag is de Biomaterials Studio uitgegroeid tot een DIY-community biolab waarin transdisciplinair maken centraal staat en waarin onderwijs, onderzoek en experiment samenkomen.

Naast een experimenteerruimte is de studio ook een platform voor onderwijs en innovatie. We bieden workshops, lesmodules en begeleiding bij projecten en werken samen met opleidingen, onderzoekers en externe partners. De Biomaterials Studio kan optreden als opdrachtgever binnen onderwijsprojecten en biedt stages voor studenten die zich willen verdiepen in biomaterialen, biofabrication en duurzame ontwerppraktijken. Zo draagt de studio bij aan het opleiden van een nieuwe generatie circulaire ontwerpers en technische professionals die klaar zijn voor de uitdagingen van de toekomst.

Met haar focus op levende materialen, regeneratieve productie en circulaire ontwerpstrategieën sluit de Biomaterials Studio aan bij grotere maatschappelijke ambities, zoals Nederland Circulair 2050 en Europese initiatieven rondom de bio-economie en de Green Deal. Tegelijkertijd vervult de studio een verbindende rol binnen het biobased ecosysteem van Amsterdam door onderwijs, onderzoek, ontwerpers, bedrijven en startups samen te brengen rondom duurzame materiaalinnovatie.

Ben je benieuwd hoe je biobased materialen kunt ontwikkelen, wil je samenwerken binnen onderwijs of onderzoek, of een project starten in de studio? Neem contact op met Sam Edens via Teams of s.j.edens@hva.nl. De Biomaterials Studio bevindt zich in het AMFI-gebouw (KMH, ruimte 1.34) en is toegankelijk op afspraak.

Open source materialen bibliotheek

De studio huisvest een groeiende verzameling van DIY-materiaalsamples en recepten, varieerend van plantaardige verfstoffen, plastics van zeewier, tot met digitale fabricagetechnieken bewerkte bacteriele cellulose samples. Alle recepten zijn open source en zowel op de labels van de samples als in het online archief, die binnenkort weer online is, te vinden.